Jak łatwiej pozbyć się odpadów? Sprawdź te metody!

przez | 11 kwietnia, 2022

Odpady mogą zalegać w domu, na podwórku i zajmować sporo miejsca. Można pozbyć się ich na wiele sposobów. Jakie z nich warto wziąć pod uwagę, by pozbyć się niepotrzebnych rzeczy szybko i skutecznie? Poznaj popularne i mniej znane metody!

Jak pozbyć się mebli?

Stare meble często sprawiają dużo problemów, ponieważ zabierają dużo miejsca i nie można po prostu wyrzucić ich do kosza. W jaki sposób można się ich pozbyć?

 

Przede wszystkim warto sprawdzić, kiedy następuje odbiór gabarytów przez firmę komunalną, która obsługuje odbiór odpadów. Wtedy gabaryty jak meble, ale również inne duże rzeczy mogą być odebrane bezpośrednio spod posesji bez żadnych dodatkowych opłat. To bardzo wygodne rozwiązanie, dlatego warto przygotować niepotrzebne meble i inne rzeczy na dzień ich zbiórki.

 

Alternatywnym rozwiązaniem jest zamówienie kontenera na odpady gabarytowe w firmie komunalnej. Jest to już usługa płatna i będzie ona kosztowała od kilkuset do kilku tysięcy złotych w zależności od ilości oraz rodzaju odpadów.

 

Jak pozbyć się gruzu?

Kłopotliwym odpadem jest gruz. Również nie można go wsypać do zwykłego kubła, ponieważ musi być on odpowiednio zutylizowany.

 

Gruz można oddać w punktach jak PSZOK za darmo, jednak trzeba wywieźć go do punktu, co często jest kłopotliwe. Wygodniejszym rozwiązaniem będzie zamówienie usługi polegającej na wynajęciu kontenera na gruz. Wtedy odbiór odpadów jest bardzo łatwy, ponieważ kontener można napełnić w trakcie prowadzenia prac.

 

Gdy nie możemy załadować kontenera samodzielnie, można również zdecydować się na zamówienie wywozu gruzu wraz z jego załadunkiem.

 

Jak pozbyć się elektrośmieci?

Stare telewizory, magnetowidy, komputery, pralki, lodówki, mikrofalówki, wieże – to jedynie parę problematycznych śmieci. Jak można się ich pozbyć?

 

Takie odpady można wystawić w dniu zbiórki wraz z gabarytami, można też oddać je do PSZOK-u. Ponadto działa wiele firm prowadzących odbiór odpadów w Krakowie oraz w innych miejscowościach w Polsce, które mogą przyjechać na miejsce i zebrać potrzebne odpady.

 

Warto też pamiętać o tym, że sklepy sprzedające sprzęt także odbierają mniejsze i większe sprzęty. Przykładowo, gdy zamówi się nową lodówkę, wtedy stara może być odebrana przez sklep. W wielu sklepach można też bez problemów oddać mniejszy sprzęt.

 

W przypadku telefonów komórkowych, komputerów można również skorzystać z firm działających jako skupy. Wtedy dodatkowo można zarobić na posiadanym sprzęcie.

 

Jak pozbyć się tekstyliów?

Problemy mogą też powodować tekstylia, na przykład stare ubrania, poszwy, ręczniki, obrusy. Tego typu odpady można wrzucić do kosza na śmieci zmieszane, ale również można zdecydować się na inne rozwiązania.

 

Tekstylia przyjmują firmy zajmujące się ich przetwórstwem. Wtedy mogą one uzyskać drugie życie, na przykład mogą być wykorzystane do produkcji czyściw.

 

Warto też wskazać, że wiele tekstyliów przyjmują sklepy odzieżowe. Wybrane z nich oferują też wysyłkowy odbiór ubrań od klientów. Wtedy otrzymuje się worek, do którego należy wrzucić niepotrzebne rzeczy i zamówić kuriera.