Kluski śląskie- proste danie, które zadowoli każde podniebienie

przez | 30 maja, 2022

Kluski śląskie są potrawą kojarzoną ze Śląskiem i to właśnie z tego regionu pochodzą. Podstawowy i pierwotny przepis na te pyszne kluski zakłada użycie jedynie dwóch składników: ugotowanych, ugniecionych ziemniaków i mąki lub skrobi ziemniaczanej. Niektórzy dodają do nich także jajka nie stanowią one jednak tradycyjnego składnika i wiele osób wręcz nie toleruje dodawania ich do prawdziwych klusek śląskich.

Inne nazwy to kluski białe guminowe, gumione, kartofelmelklezy, gumiklyjzy. Najprościej scharakteryzować je jako kluski ziemniaczane wykonane ze wspomnianych wcześniej składników, formowane w spłaszczone kulki z wgłębieniem w środku. Kluski gotowane są w osolonym wrzątku. Można podawać je ze skwarkami lub jako dodatek do mięs i sosów.

Kluski śląskie- smak i tradycja

Niewiele osób wie, że kluski śląskie wpisane są na Listę produktów tradycyjnych województw opolskiego i śląskiego. Podawane są do niedzielnych obiadów, na przyjęciach, weselach i stanowią punkt w menu wielu restauracji. To proste danie zachwyca podniebienia całej Polski!

Kluski podawane są jako dodatek do mięs z sosami. Najczęściej z roladą wołową oraz z kapustami. Zestaw kluski, rolada śląska i kapusta modra to jedne z najbardziej charakterystycznych posiłków na Śląsku. Można je zatem serwować jako dodatek do dania głównego, lub jako danie podstawowe okraszone skwarkami. Popularne jest także spożywanie ich na słodko, posypanych cukrem ze śmietaną lub bułka tartą.

Na Górnym Śląsku rozróżniane są kluski białe i czarne i tam podaje się je na osobnych półmiskach.

Kluski jako „główny bohater” legend

W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że z kluskami śląskimi wiąże się pewna legenda. Dotyczy ona Bramy Kluskowej we Wrocławiu. Jest to zabytkowa brama położona między kościołem św. Idziego i Domem Kapituły. Legenda głosi, że w podwrocławskiej miejscowości Zielony Dąb (obecne osiedle Dąbie), mieszkało chłopskie małżeństwo. Mąż Konrad cenił kuchnię swojej żony Agnieszki, a szczególnie upodobał sobie kluski śląskie. Niestety Agnieszka zmarła na dżum e co kompletnie załamało Konrada. Popadł w depresję, przestał jeść i pić, a żadna inna kobieta nie umiała odtworzyć jego ulubionego dania czyli klusek zmarłej żony.

We śnie ukazała mu się zmarła żona i obiecała, że codziennie przygotuje mu garnek klusek, pod warunkiem, ze zawsze zostawi jedną. Konrad po przebudzeniu znalazł obok łóżka pełny garnek klusek, nie mógł się jednak powstrzymać i próbował zjeść wszystkie, co do jednej. Ostatnia kluska nie dawała się jednak nabić na widelec i cały czas uciekała. w końcu uciekła przed nim na szczyt arkady gdzie momentalnie skamieniała i jest tam widoczna do dziś.

Nie tylko kuchnia, ale także element kultury i dziedzictwa

Z pozoru prosta potrawa jaką są kluski śląskie (https://kulinarneprzeboje.pl/kluski-slaskie/) stanowi nie tylko posiłek. Jest to element bogatej kultury regionu z jakiego się wywodzi. Pokazuje jak istotnym elementem życia Ślązaków jest wspólne spożywanie posiłków i celebrowanie chwil w rodzinnym gronie.

Niewątpliwą zaletą klusek śląskich jest ich pyszny smak oraz łatwość i nieduży koszt przyrządzenia. Warto więc nauczyć się je robić nawet jeśli mieszka się w innych obszarach Polski i nie tylko.