Skuteczna naprawa dachu z papy

przez | 8 lipca, 2022

W wyniku oddziaływania promieni UV powstają na pokryciach dachowych z papy pęknięcia, dotyczy to zjawisko zarówno dachów płaskich jak i skośnych. To słońce powoduje, że łańcuchy z których zbudowana jest masa bitumiczna potocznie zwana papą ulega skróceniu. W przypadku naprawy dachu z papy powierzchnię starej papy należy wyrównać, usunąć pęknięcia i purchle, a następnie zagruntować powierzchnię dedykowanym do tego preparatem bitumicznym. Gdy uszkodzenia papy występują w miejscach łączeń z blachą czy murem wykorzystuje się kleje bitumiczne i gonty, dzięki którym zwiększa się przyczepność klejonych elementów. A to wszystko za sprawą rozpuszczalników organicznych występujących w klejach. Następnie należy tylko ułożyć nową warstwę pokrycia – w zależności od tego jakiego rodzaju jest papa – asfaltowego lub smołowego.

Alternatywą w procesie naprawy dachu z papy jest zastosowanie membrany dachowej. Membrana dachowa jest lekką i trwałą powłoką w konsystencji płynnej. Cechuje się wysoką elastycznością, jest stosunkowo prosta w aplikacji skutecznie zabezpieczając dach z papy przed przeciekaniem. Warto również sięgnąć po środki do bezspoinowych hydroizolacji pionowych i poziomych, typu lekkiego i średniego. Mniejsze uszkodzenia mogą zostać również usunięte za pomocą kitu dekarskiego. Kit to plastyczna masa wyglądająca jak papa posiadająca wypełniacz z tworzyw sztucznych, która po wyschnięciu tworzy powłokę odporną na wodę i czynniki atmosferyczne. Powłoka z kitu dekarskiego jest na tyle wytrzymała, że nie przepuszcza wody. Przy renowacji pokryć dachowych używa się również posypki papowej, która oprócz właściwości dekoracyjnych idealnie zabezpiecza pokrycie dachu przed promieniami UV. Celem uzyskania odpowiedniego koloru, papę można pomalować farbą o właściwościach: wodoodpornych, elastycznych i łączących pęknięcia. Farba posiada fantastyczną cechę, a mianowicie idealnie pokrywa powłoki bitumiczne zarówno na dachach skośnych jak i płaskich.

Istotną sprawą jest rodzaj położonej papy. Naprawa dachu z papy nie może być efektem przypadku. Papę zniszczoną możemy odnowić, a starą wykorzystać jako podłoże pod nową warstwę. W przypadku papy termozgrzewalnej przed jej ułożeniem należy posmarować i zagruntować asfaltowym środkiem gruntującym. Warto pamiętać, że papy termozgrzewalnej nie wolno kłaść, gdy powierzchnia dachu jest mokra albo bezpośrednio przed deszczem. Dobrej jakości papa termozgrzewalna posiada asfalt modyfikowany SBS. Jest najlepszą opcją dla dachów płaskich ze względu na swoje specyficzne cechy: temperatura spływania 120 stopni Celsiusza, wydłużalność 2000%, temperatura łamania -20 stopni Celsiusza oraz wyśmienita elastyczność na poziomie 65%. Nie bez znaczenia jest szczelność i trwałość powłoki hydroizolacyjnej wyposażonej w hartowaną i walcowaną na gorąco włókninę poliestrową. Konserwację papy termozgrzewalnej wykonuje się wówczas, gdy stan techniczny pokrycia dachowego tego wymaga, jednak nie rzadziej niż co 5 lat. Przy zastosowaniu odpowiednich preparatów i odświeżeniu pokrycia dachowego termin ten może wynosić nawet lat 10.