Co warto wiedzieć o wizycie u psychiatry?

przez | 8 lipca, 2022

Wokół leczenia u lekarza psychiatry narosło wiele niejasności czy fałszywych przekonań. Z poniższego artykułu można poznać najważniejsze, prawdziwe informacje na temat korzystania z usług takiego specjalisty. Zapraszamy do lektury!

Jak rozpoznać dobrego lekarza psychiatrę?

Psychiatra Warszawa to wybór, który nie może być przypadkowy. Nie można powierzać swojego zdrowia psychicznego w ręce niewłaściwych osób. Przede wszystkim warto popatrzeć na doświadczenie i kwalifikacje lekarza. Wieloletni staż i bogaty wachlarz dodatkowych szkoleń czy studiów podyplomowych działa na jego korzyść. Świadczy to o tym, że zależy mu na jakości jego usług.

Obowiązkowym czynnikiem w wyborze psychiatry są także opinie jego pacjentów. Można je sprawdzić w kilku miejscach. Najoczywistszym wyborem będą wyszukiwarki internetowe czy strona internetowa samego specjalisty. Jednak istnieją także serwisy gromadzące opinie na temat lekarzy. Jeśli zdecydowana większość pacjentów chwali sobie usługi konkretnego specjalisty, jest to jednoznaczny dowód wysokiej jakości jego usług.

Można także, jeśli to oczywiście możliwe, spytać znajomych, czy leczyli się u danego psychiatra Warszawa (https://www.psychiatrzy.warszawa.pl/). Opinie z pierwszej ręki są bezcenne. Jeśli u znajomego po współpracy z wybranym specjalistą nastąpiła wyraźna poprawa stanu zdrowia, nie trzeba tak naprawdę dalszych zachęt.

Jakie są koszty wizyty u psychiatry?

Psychiatra Warszawa może przyjmować w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W takich przypadkach wizyta u niego jest oczywiście bezpłatna. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na darmowe rozwiązania. Terminy oczekiwania na wizytę u psychiatry na NFZ mogą być naprawdę długie. A w wielu przypadkach stan pacjenta jest na tyle trudny, że wymaga interwencji natychmiastowej.

Szybkie uzyskanie pomocy umożliwiają wizyty prywatne. Jednak wiążą się one z kosztami. Najwyższej klasy specjaliści mogą żądać za swoje usługi naprawdę dużych kwot. Jako uśrednione wartości można podać zakres od 200 do 300 złotych. Jednak zdrowie psychiczne jest warte każdej ceny.

Jako koszty leczenia u psychiatry warto podać także te ponoszone w związku z zakupem leków. Jeśli nie są one refundowane, należy przygotować się na zostawienie w aptece dodatkowych setek złotych.

Jak wygląda leczenie u psychiatry?

Psychiatra na pierwszej wizycie zada kilka pytań. Mogą one dotyczyć emocji, z jakimi pacjent się do niego zgłasza. Poruszone mogą zostać także kwestie jakości snu, kłopotów z koncentracją, ewentualnych halucynacji czy urojeń. Po diagnozie wizyty będą miały charakter weryfikacji skutków podjętego leczenia. W proces leczenia mogą zostać także włączeni psychoterapeuci czy psychologowie, aby miał on charakter holistyczny.

Kiedy psychiatra może hospitalizować pacjenta?

Leczenie w szpitalu psychiatrycznym budzi obawy wielu pacjentów. Nie każdy z nich zostanie wysłany do takiej placówki przez swojego lekarza. Jednak istnieją sytuacje, w których lekarz może zalecić taką formę terapii. Co więcej, w niektórych wypadkach leczenie może przybrać charakter przymusowy. Mowa tu o pacjentach, których lekarz oceni jako stwarzających poważne zagrożenie dla siebie i/lub swojego otoczenia.

W pozostałych przypadkach lekarz psychiatra wystawia skierowanie, do którego pacjent nie ma obowiązku się zastosować. Jest ono ważne w ciągu czternastu dni od wystawienia. Można z niego skorzystać w dowolnym szpitalu psychiatrycznym na terenie Polski. Skierowanie nie jest obowiązkowe, jeśli zachodzi podejrzenie, że stan pacjenta gwałtownie i poważnie pogorszy się w krótkim czasie.