Program Polityki Senioralnej dla Miasta Gniezna

przez | 13 lutego, 2022
 (link otworzy duże zdjęcie)

Jak aktywizować seniorów, jak im pomóc w problemach dnia codziennego, czy też, w jaki sposób dotrzeć do nich z ważną informacją? Na te i wiele innych pytań stara się odpowiedzieć Program Polityki Senioralnej dla Miasta Gniezna na lata 2022-2025 przygotowany przez miejskich urzędników. Nad dokumentem pochyli się teraz Rada Miasta Gniezna.

Starzenie się społeczeństwa to ogólnopolski trend, a z prognoz demograficznych wynika, że będzie się nasilał. Już dziś Gniezno jest miastem, w którym odsetek ludności powyżej 60. roku życia wynosi ponad 28% (to 18 tys. osób, w tym 11 tys. kobiet). Bardzo ważne stało się więc wypracowanie skutecznych metod wsparcia tej grupy społecznej. – Dlatego powstał tak ważny dziś dokument, jakim jest Program Polityki Senioralnej dla Gniezna – mówi zastępca prezydenta Gniezna Michał Powałowski – Dzięki niemu zamierzamy wypracować skuteczne metody i narzędzia zapewniające warunki do godnego starzenia się w zdrowiu oraz zachowaniu możliwie jak największej aktywności i niezależności Seniorów. Miasto Gniezno, jak każda gmina jest zobowiązane ustawowo do realizowania polityki senioralnej. A Program Polityki Senioralnej wyznacza jej kierunki na następne 4 lata.

Zanim jednak powstał dokument, zostały przeprowadzone badania potrzeb osób starszych na terenie Miasta Gniezna. – Sprawdziliśmy bardzo wiele kwestii, m.in. skąd seniorzy czerpią informacje, w jakich wydarzeniach biorą udział, czego w ofercie kulturalnej czy społecznej Gniezna im brakuje. – mówi Sylwia Jabłońska dyrektor Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie. Na podstawie wyników badań powstały bardzo liczne rekomendacje, które w najbliższych latach Miasto zamierza wprowadzać w życie. Badania potwierdzają spójną wizję potrzeb Seniorów, które najczęściej są związane z opieką zdrowotną i profilaktyką . Seniorzy oczekują również wyremontowanych dróg i chodników. Chodzi jednak nie tylko o  komfort i wygodę pieszego, ale faktycznie bezpieczeństwo zdrowotne. Rynek pracy to kolejna przestrzeń, o którą powinno zdaniem Seniorów zadbać Miasto. Jest to oczekiwane zorientowanie na „powrót” dzieci do domu lub ograniczanie czasu spędzonego poza domem, a będącego konsekwencją dojazdów.

Nowy program dla Seniorów wyznaczył również cele szczegółowe, które powinno osiągnąć Miasto. Są to:

  • tworzenie możliwości i warunków uczestnictwa gnieźnieńskich Seniorów w życiu społeczności lokalnej oraz integracji międzypokoleniowej;
  • aktywizacja osób starszych;
  • tworzenie przestrzeni lokalnej przyjaznej Seniorom;
  • profilaktyka i ochrona zdrowia, w tym promowanie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej;
  • kształtowanie warunków do aktywności społecznej, edukacji, rozwoju, turystyki oraz zwiększenie dostępu do kultury;
  • wsparcie Seniorów wymagających pomocy w codziennym funkcjonowaniu;
  • promowanie idei wolontariatu oraz samopomocy wśród Seniorów;
  • budowanie kanałów skutecznej i efektywnej komunikacji z Seniorami;
  • podnoszenie świadomości społecznej o wartości współżycia i współdziałania z osobami starszymi, w tym budowanie pozytywnego wizerunku współczesnego Seniora;
  • profesjonalizacja usług oraz podnoszenie kwalifikacji i kompetencji osób realizujących działania na rzecz gnieźnieńskich Seniorów.

Content retrieved from: https://www.gniezno.eu/wiadomosci/1/wiadomosc/204797/program_polityki_senioralnej_dla_miasta_gniezna.